Yeni Asya Yayınlarına İhtiyaç

Bu hafta, Yeni Asya yayınlarımızın 50 yıldan fazla bir süredir memleketimizi bir mektep hükmüne getirme hususunda gayretlerinin tezahürü hükmünde bir mektubu nazarlarınıza sunuyoruz. Cenab-ı Hakk daim eylesin. Amin.

“İlk tutukluluğum sırasında o zaman kapalı spor salonunda 100 kişiden fazla kalıyorduk, gönderdiğiniz Risale Külliyatından hepimiz çok istifade etmiştik. Allah, sayinizi meşkur, amelinizi makbul eylesin. Tevfikini size ve camianıza yar eylesin. Amin.

Aslında benim Risalelerle tanışıklığım çok eskilere dayanıyor. Hiç unutmuyorum Eğridir kemik hastalıkları hastanesinde 1980’li yıllarda bir yaz kaldığım sırada hastanenin gezici kütüphanesi dağıtım yapıyordu. “Nurs Yolu” diye hatırlıyorum, zannedersem Necmettin Şahiner’in kitabını görünce, merak edip almış bir çırpıda da okumuştum. O sıralarda İmam Hatip öğrencisiydim. Can Kardeş vs. dergisi getirirdi bir arkadaş, onları da pür dikkat okurduk. O yıllarda bu derece çoklukla İslami yayın yoktu. Biz de elimize ne geçerse okumaya çalışıyorduk.

Şimdi tutukluluğun ardından, hakkımdaki dokuz yıllık mahkumiyet kararı Yargıtayca onanınca hükümlü olarak aynı hapishaneye geldim. İki seneden fazladır içerideyim. Burada vaktimizi yine okuyarak, kimi meraklı arkadaşların sorularına cevaplandırarak, Kur’an, Cevşen vs. dolu dolu geçirmeye çalışıyoruz. Gerçekten bizim için burası Medrese-i Yusufiye manasını tam olarak icra ediyor. Halimize sabır ve şükür ile mukabelede bulunuyoruz.

Geçenlerde Ramazan Bayramının ardından, koğuşumuza başka koğuştan nakil ile altı arkadaş geldi. Onlar da beraberinde kitaplarını getirdiler. Benim özel merakım da her gelenin yanında farklı kitap var mı? Ona bakarım. Arkadaşın birisinin yanında İslam Yaşar’ın “Muhabbet Fedaileri” kitabını gördüm. Hemen merakla bakıp, incelemeye başladım. Şu anda yarısını geçtim. Kitabı çok da hemen bitirmek istemiyorum. Çünkü Üstad’dan sonraki dönemi -ben çok bilmiyordum- çok güzel, roman tadında ve akıcı almış. İnşallah ben kitabı bitirince burada Risaleleri yeni tanıyan, beraber Risale okuduğumuz arkadaşa da okutacağım. Çok ilgili ve meraklı bir arkadaş. Bir ay içerisinde iki kez rüyasında Üstad’ı görmüş. Okumayı da çok seviyor. Yakında Tarihçe okumaya başladı. Ancak Risalelerin kelime ve sözcüklerini biraz anlayamadığı için zorluk çekiyor. Ben elimden geldiği kadar takıldığı yerlerde izah ediyorum.

Saygıdeğer Yeni Asya ailesi,
Böyle uzun bir girişten sonra, böyle bir mektubu yazmamdaki niyetimi sizinle paylaşmak istiyorum. Yukarıda bahsinde bulunduğum arkadaşlar için elinizde, yayınınızda bulunan özelikle İslam Yaşar’ın Bediüzzaman Beşlemesi (5 kitap), Asırların Adamı, Bediüzzaman Said Nursi, Çağların Tefsiri, Risale-i Nur Külliyatı, İçtihat Hattında Mevlana ve Bediüzzaman, Said Nursi ve Risale-i Nur, Risale-i Nurdan Edebi Yansımalar, Serencam, Menhus Ruh, Aynanın Arka Yüzü, Allah Bize Yeter vs. bunlardan başka Yeni Asya’nın diğer yazarlarının kaleminden çıkmış daha çok Risale-i Nur, Üstad’ı ve yolunu anlatan kitaplardan gönderebileceğiniz miktarda bize göndermeniz. Burada Risale-i Nur Külliyatı bir-iki takım var. Bize yetiyor. Külliyat noktasında bir ihtiyacımız yok. Her talep eden arkadaşımıza göndermişsiniz, gönderiyorsunuz da… Eğer bahsinde bulunduğum diğer kitaplardan gönderebilirseniz bizleri ziyadesiyle memnun ve mesrur edersiniz.

Gösterdiğiniz samimi gayretlerden dolayı çok teşekkür ederim. Mektup meramımı anlatmak için biraz uzun düştü. Zamanınızı aldı isem, hakkınızı helal edin. Rabbim gücünüze güç, şevkinize şevk katsın. İhlas ile amel edip bir hayırlı ömür geçirmeyi hepimize nasip ve müyesser eylesin. Gıyabınızda duacınız, ahiret kardeşlerinizden ….”

Hasan Muharrem Okur – Arda Bilik