Bir arzuhâl: Var mısınız hizmete destek olmaya?

“İman edip güzel işler yapanları ise, altından ırmaklar akan cennetlere koyacağız. Onlar orada ebedî olarak kalacaklar.” (Âyet-i kerime meâli)

“Kendisine iyilik yapılan kişinin, iyilik yapana olan duâsı geri çevrilmez.” (Hadis-i şerif meâli)
“İnşaallah bir zaman hapishaneleri tam bir ıslahhane yapmak için, bahtiyar müdürler ve memurlar o Nurları, mahpuslara ekmek ve ilaç gibi tevzî edecekler [dağıtacaklar].” (Bediüzzaman Said Nursî, Asa-yı Mûsa)

Muhterem okuyucular,
Uzunca bir süredir yayıncılık üzerine yaptığımız çalışmalar malumunuzdur. Memleketimizin maddî ve manevî anlamda önemli bir konuma gelebilmesi için çok okumamız gerektiğini hepimiz biliyoruz.
Hayatımızın her ânında bizlere kolaylık sağlayan teknolojik gelişmeler, ne yazık ki “okuma” noktasında bizleri olumsuz yönde etkilemektedir. Bunun yanında okumak isteyip de çeşitli maddî imkânsızlıklar sebebiyle kitaplara ulaşamayan insanların varlığı da bir gerçektir. Bu insanların arasında ise hiç kuşkusuz cezaevindeki mahkûmlar ilk sırada yer almaktadır.

Bu anlamda, bizleri tanıyan ve bizler için önemli olan insanlardan bir kısmının bildiği ‘cezaevi hizmetlerimiz’ söz konusudur. Örnek verecek olursak; on yıl evvel Buca Cezaevi’nin idarecileri ile diyaloglar neticesinde cezaevindeki mahkûmlara birçok kitap ulaştırma imkânı bulduk. Şirinyer’deki Çocuk Islahevi’ne bir hayli kitap kazandırdık.

Sonrasında ise 2-3 kişilik odaların bulunduğu kırıklar F1, F2 cezaevlerine haftada iki defa ders vermeye giden hocalarla müftülük aracılığıyla tanıştık ve neticede cezaevlerinde İslâmî yayınlara çok ihtiyaç olduğunu öğrendik. Kütüphanelerin kitap listelerini aldık, birçok kitap olmasına rağmen istenilen ihtiyaca cevap verecek düzeyde, yani cezaevi psikolojisine uygun “imanî esasları kuvvetlendirebilecek” nitelikte eserler bulunmamaktaydı. Hattâ en bozuk yayınlar daha çok bulunuyordu. Bu noktadaki eksikliği gidermek adına çeşitli kitap ve dergileri mahkûmlara ulaştırdık. PTT ile ismen yolladığımız kitaplarla mahkûmların odalarına kitaplıklar kurdurduk. Zaman içerisinde başka cezaevlerine nakledilen mahkûmlarla irtibatımızı devam ettirdik. İzmir’de ki F1, F2 cezaevlerinin öncülüğüyle Aliağa Şakran, Balıkesir Kepsut, Isparta, Tokat gibi cezaevleriyle de irtibata geçtik ve zamanla diyaloglarımızı arttırdık. Birçok teşekkür mektubu aldık, almaya da devam ediyoruz.

Sözkonusu hizmetlerimizi duyan kimseler sürekli olarak bize müracaat etmektedir. Ayrıca mahkûmların bizlere gönderdiği teşekkür mektuplarından anlaşılıyor ki, hizmetlerimiz olumlu neticeler vermektedir. Yaklaşık 10 yıldır devam etmekte olan sözkonusu hizmetlerimizi şimdiye kadar çok fazla kimseye duyurmamıştık. Ancak gelen talepleri karşılamakta zorlanınca sizlere bu mektubu yazmaya karar verdik.

Yılbaşı geçmesine rağmen bir kısım abonelerimizi yenileyemedik, bu abonelerimizin yenilenmesi gerekiyor. Bize, Genç Yorum veya Bizim Aile abonesi bağışlayabilirsiniz. İnşaallah yakında Yeni Asya gazetemiz de mahkûmlara ulaşmış olacak.

Bize yardımcı olmak ve bu hizmete katılmak isterseniz bizi arayabilirsiniz.
Duâ ricası ile…

İrtibat için:
İzmir Yeni Asya Neşriyat
H. Muharrem OKUR
0532 4715352