32 yıl

Geçen haftaki yazımızda cezaevlerinden gelen mektupları yayınlayacağız demiştik.

İşte, BİR MEKTUP:“Selamünaleyküm.

Değerli Muharrem Abi, iyi olmanı bizleri yaratan yüce Mevlâ’dan ümit ederim. Beni soracak olursan eğer, Allah’a çok şükür iyiyim. Gönderdiğin kitapları aldım. Çok sevindim. Allah’ta seni sevindirsin. Allah senden çok razı olsun. Ne söyleyeceğimi bilemiyorum.

32 yıllık ömür hayatımda hiç bu kadar güzel hediye almamıştım. Kitapların hepsi ayrı ayrı güzel. Çok ihtiyacım vardı. Hangisinden okumaya başlayayım şaşırdım. Ama inşallah hepsini bol bol okuyacağım. İmanımı kurtarmam lâzım. İnşallah senin vesilenle ve senin yardımlarınla bunu başarmak için elimden gelen gayreti göstereceğim. Allah bizleri ve sizleri imanını kurtaranlardan eylesin. Sadece ben değil burada kalabalığız.

Başka din kardeşlerimizde bundan faydalanacak Allah’ın izniyle. İhtiyacı olana okuması için ödünç vereceğim. Ben sana bol duâ edeceğim. Ama arkadaşlarımdan da isteyeceğim. Onlar duâlarını eksik etmezler. Bulunduğum yerde çoğumuz ağır mahkûmuz.

Dışarıda yeniden esaret altında olmadan güneşi görebileceğimiz meçhul. Allah bilir. Amâ en azından imanımızı kurtaralım istiyorum. Bunun için sizde bizlere yardımcı olduğunuz için Allah sizden razı olsun. Seni, aileni, sevdiklerini her iki cihanda yüzü gülenlerden eylesin. Sen bizim sıkıntılarımızı giderdin, Allah’ta senin sıkıntılarını gidersin. Allah rahmetini, huzurunu, bereketini ve bütün güzelliklerini senin ve ailenin üzerinden eksik etmesin. Ahir zamanda yüzü ak olanlardan eylesin. Allah seni ve aileni Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (asm) şefaatiyle şereflendirsin. Günahlarınıza mağfiret eylesin. Allah sana hayırlı ve Allah dostu evlâtlar nasip etsin. Evlâtlarının duâlarıyla bereketlendirsin seni…

Allah senden çok çok razı olsun. Ne kadar da duâ etsek azdır. Mevlâ bu biçare günahkâr kulunun duâlarını kabul eder inşallah. Sende bizler için duâ et. Bizim senin gibi Allah dostu olan insanların duâlarına daha çok ihtiyacımız var. Sevgili abi kusuruma bakma, yaşını tam olarak bilmediğimden abi diye hitap ediyorum. Sizin gibi Allah dostlarını tanımak ne kadar duygulu bunu size anlatamam. Gönderdiğiniz kitapları alınca ve mektubunuzu okuyunca duygulandım. Birkaç defa gözlerim doldu, ağlayacaktım lâkin etrafım kalabalıktı çekindim. Hiç tanımadığınız, görmediğiniz insanlara yardım ediyorsunuz. İyilik yapıyorsunuz.

Önemli olan zaten bu değil mi…. Eğer Allah nasip ederse çıkarsam mutlaka sizi ziyaret etmek isterim. Sizin gibi muhterem insanları tanımak benim için şeref. Müslüman kardeşlerinize bu denli yardım ettiğiniz için Allah razı olsun. Ne söyleyeceğimi bilmiyorum. Salât ve selâm Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (asm) üzerine olsun ki, ümmeti bu denli kardeşlik yapıyor birbirilerine.

Bana hayatım boyunca hiç unutamayacağım bir iyilik yaptınız. Ne kadar duâ etsem azdır. Ama bol bol senin ve ailen için duâ edeceğim merak etme abicim. Göndereceğin dergi içinde ayrıca teşekkür ederim. Abi eğer yanlış anlamazsan senden bir ricam olacak. Eğer gerçekten ihtiyacım olmasa senden böyle bir ricada bulunmazdım. Bunun için beni bağışla. 2 yıldır yırtık ayakkabı giyiyorum. Ayakkabım yok. İki kardeş cezaevindeyiz. Ve ağır mahkûmuz. Maddî durumumuz kötü. Ailem hem bana hem cezaevindeki diğer kardeşime, hem de evimizde yetim bir evlât var, bizlere yetişemiyor. İhtiyaçlarımızı karşılayamıyor. 44 numara spor ayakkabısına ihtiyacım var. Yeni olmasa da olur. Giyilecek ayakkabı olsun yeter. Vallahi billahi bu yırtık ayakkabıyla insan içine çıkamıyorum. Gerçekten çok ihtiyacım var. Senin imkânın olur olmaz bilmiyorum. Belki bir din kardeşimiz bana yardımcı olur senin vesilenle…

O da belki tanımadığı görmediği bir insana yardım etmek ister. Ayakkabıyı temin edersen, aynı şekilde kargoyla bana gönderirsen sevinirim. Ama eğer gönderemezsen içine sıkıntı etme… Hayır duâlarımız her zaman seninle…

Ve bu kitapları bana gönderirken bunda emeği geçen ve yanındaki bütün çalışma arkadaşlarından Allah razı olsun. Rabbim yar ve yardımcın olsun.”

Not: İstenilen ayakkabıyı gönderdik. Yapılan duâyı da şahs-ı manevî adına kabul ediyorum.