İlk yazı

Yazı yazmak, hele de sürekli yazmak gerçekten zor bir iş, ancak hizmete vesile olabilecekse neden olmasın?
Allah nasip ederse, haftada bir olmak üzere bu köşede sizlerle beraber olacağız.

Köşemizde yer alacak konular -köşemizin isminden de anlaşılabileceği üzere- cezaevleriyle ilgili olacak.

Uzun yıllar boyunca bize gelen ve hâlâ da gelmekte olan mektupları bazen aynen, bazen mânâ itibariyle bu köşede yayınlayacağız.

Bazen bu konularla alâkalı sizlerin de görüş ve tavsiyelerinize başvurup, bölgemizdeki bazı cezaevlerini sizlere tanıtıp, buralarda yapılabilecek “iman kurtarma hizmetleri”ni nasıl yürütebileceğimizle ilgili kanaatlerinizi isteyeceğiz.

Zaman zaman da başta Risale-i Nur olmak üzere, yayınlarımızın cezaevlerinde vesile olduğu inkişaf öykülerini sizlerle paylaşacağız. Yine cezaevlerindeki mahkûmlara yönelik tanıtım çalışmalarının nasıl yapılabileceğiyle alâkalı fikir alış verişinde bulunmayı çok isteriz. Bizler de elimizden geldiğince Üstadımızın cezaevlerine olan özel ilgilerinin sebeplerini araştırıp vardığımız sonuçları sizlerle aktaracağız.

Çocuk ıslâh evleri ile çocuk cezaevleri arasındaki farkları izah edip çocuk cezaevlerindeki gençlere nasıl hizmet götürebileceğimizi sizlerle istişare edeceğiz.
Şimdi sizlere cezaevi hâlet-i ruhiyesini yansıtan küçük bir mektubu aktarıyoruz:

“Esselâmü aleyküm Muharrem abi,

Öncelikle selâmlar eder, ellerinden sıkar, Allah’tan afiyetler dilerim. Göndermiş olduğunuz kitaplar, seccade vs. malzemeler için ne kadar teşekkür etsek azdır. Tek kelime ile Allah razı olsun, duâlarımız sizlerle…

Kıymetli Muharrem abi, 1 NO’lu F tipi cezaevinde kalmakta olan Sedat Şaran arkadaşımdan mektup aldım, sizden bahsetmiş, benim için size yazmış. Sedat arkadaşın annesi vefat etmiş, sizden sonra önce ona yazacağım vesselâm.

Muharrem abi, burası açılalı 1 sene olmuş, ben 3 aydır buradayım. Şu an buranın oturmuş bir düzeni yok, bana gönderdiğiniz dergilerden isterseniz bana gönderirken 20-25 adet kadar yollarsanız ben onların diğer koğuşlara dağıtılmasını talep ederim. Buranın kütüphanesi için ben size daha sonra geniş olarak yazacağım. Henüz tam olarak bir sistem oluşmadığı için kimsede inisiyatif kullanmıyor.

Kıymetli Muharrem abi, satırlarımın şimdilik sonuna gelirken bir konuyu daha sormak istedim. Bana göndermiş olduğunuz yayınların içinde 4 cilt Camiü’s-Sağîr Hadis kitabı vardı, ancak 1. Cilt yoktu, 4. Cilt 2 adet gelmiş, bir yanlışlık olabilir mi?

Bilginiz olsun istedim, satırlarımın sonuna gelirken tekrar selâmlar eder, saygılarımı sunarım, tüm arkadaşlarım adına…