Genç Yorum

Bu hafta dergi grubumuzdan Genç Yorum dergisi ile ilgili elimize ulaşan bir mektubu okuyucularımız ile paylaşıyoruz.

“Selamünaleyküm.

Selâm olsun siz değerli Genç Yorum yazarlarına. Öncelikle Allah’ın (cc) rahmeti, hikmeti ve bereketi üzerine olsun. Her ay yeni sayısını merakla beklediğim ve geldiğinde de yaşantıma bir şeyler katan, benimseyerek, huzur içinde okuduğum Genç Yorum dergisinde yazmış olduğunuz ve “ben Müslümanım” diyen herkesin benimseyerek okuması gereken iyi ve güzel yazıları severek okudum. Böyle güzel yazılar yazarak bazen unuttuğumuz değerlerimizi bizlere hatırlattığınız için ayrıca size teşekkür ederim. Sizlere Cahiliyet Dönemi’nden sonra Allah’ın (cc) sözlerinde, âyetlerinden sadece bir tanesinin hayatımı ve yaşantımı ne derecede değiştirdiğini kısaca paylaşmak isterim. Ben Antalya’nın Kaş İlçesinin Cavdır Köyünden olan, fakat İzmir’de uzun süre kalmış 26 yaşında biriyim. 19 yaşındayken cezaevine girdim. Genç yaşımda çok fazla olaylarla ve hadiselerle karşılaştım. Bu yaşantımda hayat bana o kadar güzel, o kadar toz pembe geliyordu ki, iyiyi kötüyü, yanlışı doğruyu, günahı sevabı ayıramayacak kadar serseri bir hayat yaşıyordum. Güzel bir lâf vardır: “Kula belâ gelmez, Hâk yazmayınca; / Hak belâ yazmaz, kul azmayınca.” Ben de bulunduğum durum neticesiyle birinin ölümüne sebep oldum. Ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırıldım. Cezaevine girdikten sonra kendi kendimle ve geçmişimle hesaplaştım. Geçmişimde yapmış olduğum her şeyin boş ve anlamsız olduğunu anladım.

2005 yılında Nazilli Cezaevinde kalırken din dersine gelen bir hoca vardı. Bir gün bana “üzülme” Allah’ın (cc) âyeti olan “sizin hayır bildiğinizde şer, şer bildiğinizde hayır vardır.” sözünü söyledi. Bu âyet Allah’ın (cc) bütün âyetlerinde olduğu gibi, o kadar anlamlı bir âyetti ki, benim başıma gelen her kötü olayın hayrını bulmaktı. Hem ahiretimi, hem de fani hayatımı kurtaracak olan Allah’ın (cc) bizlere, kullarına farz kıldığı namazı kılmayı öğrenmem oldu, âyetler öğrendim. Allah’a (cc) çok şükürler olsun ki ayrıca Kur’ân-ı Kerîm’i okumayı da öğrendim. Allah’ın (cc) izniyle Kur’ân-ı Kerîm’i de hatim etmeme çok az kaldı. Allah (cc) gönüllerimizde de Kur’ân-ı Kerîm’i hatim etmeyi bizlere nasip etsin. Allah’ın (cc) izniyle buralardaki imkânım ve bulunmuş olduğum şartların el verdiği kadarıyla Peygamber Efendimizin (asm) sünneti üzerinde hayatımı devam ettirmeye çalışıyorum. Psikolojik anlamda buralarda karanlığa gömen hücremde Kur’ân-ı Kerîm okuyarak, namaz kılarak huzur buluyorum. Allah (cc) Kur’ân-ı Kerîm’in nurunu kalplerimizden eksik etmesin, ışığıyla karanlık dünyamızda yolumuzu aydınlatsın, âmin.

Genç Yorum dergisini okumaya başladığımdan beri mübarek insan Bediüzzaman Said Nursî’ye karşı çok büyük bir sevgim oluştu. İslâm âlemine yapmış olduğu hayırlı ve güzel işleri görmemek, konuşmamak bu hayırlı şahsiyete karşı büyük saygısızlık olur. Fakat benim şöyle bir sorunum var. Bediüzzaman Hazretlerini sadece sizin derginizden okuyabilirim. Kitaplarını temin etme imkânım yok, bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Sayın Genç Yorum yazarları! Bu anlamlı ve hayırlı yazılarınız için sizi kutluyorum. Allah’ın (cc) rahmeti, bereketi ve affı bütün ümmeti Müslüman din kardeşlerimizin üzerine olsun. Bu dergiyi hazırlayan ve bizlere ulaşmasında vesile olan herkese selâm olsun. Arkadaşlığımı kabul buyurursanız, unutulduğumuz bu yerlerde beni mutlu etmiş olursunuz. Allah’a (cc) emanet olun. Allah (cc) her daim yolunuzu açık etsin, sağlıcakla kalın.